Dārzi


76773

Lodziņu ģimenes kolekcijas dārzs
03.03.2017


 

Lodziņu ģimenes kolekcijas dārzs

Lodziņu ģimenes mājas ar plašo dārza zonu atrodas Raunas pievārtē, Lauku ielā 1. Ēka būvēta 1964. gadā.

Mainoties paaudzēm, mainījies ēku vizuālais izskats un vide ap tām, kā arī saimnieku redzējums par dārza veidolu nākotnē. Laika gaitā dārzs piedzīvojis lielas pārmaiņas. Smagie lēmumi, kas tika pieņemti, lai vecie koki un citi stādījumi atbrīvotu vietu jaunajiem, nu jau glabājas atmiņu krājumos. Kā piemiņa no iepriekšējām paaudzēm ir atstāta parastā tūja, kura, iespējams, ir stādīta pēc mājas uzbūvēšanas.

Dobes savas formas un saturu mainījušas daudzkārt. Strādājot pie dobēm, dārza saimnieci Ilvai mieru nelika doma par “ kalnu” aiz dīķa. No neskaitāmām idejām vislielāko ierosmi dārza izveidei saimnieki guva Zaļenieku kokaudzētavā. Iespaidojoties no redzētā, Ilva “kalna dārzu” veidoja veltot ģimenei, kur katram augam ir ne vien nosaukums, bet arī savs stāsts. Stāsts ir par to, kā augs ir nonācis pie saimniekiem, ar kādu domu stādīts tieši konkrētajā vietā. Katram ģimenes loceklim dārzā veltīta sava daļa - Ilvai filadelfi un hortenzijas, vīram Jānim priedes un bērzi, meitai Kristiānai fizokarpi, mazajam Jānītim sava „jūra” ar graudzālēm, kur vējam savas dziesmas izdziedāt. Rokot dīķi, tika izcelti dažāda lieluma un formas akmeņi, kuri labi saskan ar dažādajām graudzālēm.

Tā nemanot radusies aizraušanās ar dažādu sugu un šķirņu augiem. Šobrīd dārzā ir apskatāmas 70 šķirnes filadelfu, 70 šķirnes skaraino hortenziju, 21 šķirne fizokarpu, 23 šķirnes bērzu , 184 šķirnes priedes. Dārzā ir ieraugāmi daudz dažādi retumi, kas sirdij un acij tīkami. Aizraušanās ar dažādo augu kolekcionēšanu Jānim un Ilvai ir izvērtusies ne vien par hobiju, bet par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Tāpēc saimniekiem patīk dalīties stāstos par augiem, kas atraduši mājvietu viņu dārzā, to izskatu, augšanas prasībām un izcelsmi.

Ielādēju...      Atpakaļ