Jaunumi


102160

Atvasara avenēs – ciemos Z/S “Mežnoras”!
22.09.2018


Šī gada siltajā laikā, aizsākot tradīciju – apciemot uzņēmējus, Raunas novada deputāti un administrācijas darbinieki ir apciemojoši piecas saimniecības un šī gada noslēdzošā ciemošanās notika zemnieku saimniecībā “Mežnoras”, kas ir arī vieni no novada tūrisma uzņēmējiem. 

Plānojot nākamo galamērķi, neviens nespēja atteikties no domas- “rudens un rudens avenes”bet daba mums dāvāja rudens avenes vasarā. Iebraucot saimniecības pagalmā mūs sagaidīja saules apspīdēta bērzu birzīte, suņa riešana, kuru saimnieks apzīmēja kā maizītes pelnīšanu, un, protams, saimnieku rosība un tuvošanās atbraukušajiem ciemiņiem.

Bija skaidrs, ka saimnieki – Aivars un Ārija Urbasti-  jau bija informēti par šādām ciemošanās reizēm, jutās ērti un zināja kas tagad sekos un nekavēdamies ķērās pie saimniecības izrādīšanas. Un labi, ka tā, jo, protams, mūs pārņēma apbrīnas pilnas sajūtas, varēja dzirdēt apbrīdas sačukstēšanās un pasmagas nopūtas – “Cik te daudz zemeņu!” – un saldas zemenes no dobes rudenī. Tās ražo no maija līdz pat šim, siltumnīcas ir ilgtspējīgas, celtas ar saimnieka Aivara paša rokām, izmantotas izturīgas plēves un tomēr vienas siltumnīcas daļa gaida savu kārtu uz nomaiņu. Darbs ir vienmēr. Tāpēc varbūt otrais apciemošanas aplis mums jau būs kā talciniekiem? Izprašņājām par stādu sezonām, stādīšanas un augšanas īpatnībām, protams par stādu izcelsmi, cenām un arī zemeņu cenām – kuras esot atkarīgas no sezonas. Bet tas nav viss - “Ejam, ejam – tagad lielo loku”: nosaka saimniece. Pēc pāris simtu metru pavērās saules pielieti avenāju lauki, tik lieli, ka grūti redzēt malu. Katra taciņa starp vagām tiek pļauta, vecie avenāji ņemti ārā un nesti prom, avenes tiek lasītas, fasētas, tirgotas – gan tirgos, gan gaidot pircējus saimniecībā. Un tad bija maģiskie vārdi: “Ēdiet, ēdiet!”, pēc kuriem ciemiņu vidū iestājās pilnīgs klusums, pirkstiņi meklēja lielākās un tumšākās avenes tik ilgi, ka saimniecei bija laiks paskubināt doties tālāk, atgādinot, ka lauki tik ātri nebeigsies.

Māja kādreiz tika celta kā “līvāniete” pie fermas, kad saimnieki pārņēma īpašumu arī viņiem bija kūts  ar lopiņiem, bet kad tika izmēģināta vīna raudzēšana, pārdotas pirmās pudeles, uzņemti pirmie ciemiņi – saimniekus pārņēmusi sajūta, ka tas lielais darbs un mazā atgriezeniskā saite nav tā vērta un nolēmuši, ka dzīvniekus vairs neturēs. Tiesa gan mazmeitiņa visu ciemošanās laiku cītīgi staipīja, sargādama, mazo kaķēnu, kuru saucot Muša, jo viņš ķerot daudz mušas. Un tā – pēc neilgas attelpas - viņi kūti pārvērtuši vīna darītavā, kurā tiek ražotas apmēram piecas dažādas vīna šķirnes, no kurām degustētāju vidū, Top 1 ieguva Upeņu vīns, ar izteikto ogu garšu un patīkamo skābumu. “Un Jūs tiešām visu paši?” – Jā, visu, visu paši. Svaigas zemenes un avenes, dažādie vīni, tūristu uzņemšana. Viena meita vienā virzienā, otra meita otrā virzienā, tēvs tirgū un mamma gaida pircējus mājās. Meita Līga piebilst: “Facebook.com ļoti labi strādā, mums ar to pietiek – mums pat pietrūkst produkcijas!” 

Un tā, vakara saules rietā veroties, apbrīnojot pagalmā esošo mieru, vieglās sarunās par sākumiem un par tagadni, kā jau ierasts apciemojot saimniekus, nonācām pie domas, ka slinkums rada darbu un darbs dara darītāju. Nebija grūti kļūt sentimentāliem, vasara pagājusi un nevaram beigt priecāties par katru uzņēmīgu dvēseli novadā!

Paldies visiem, kuri mūs uzņēma ciemos, paldies visiem novada uzņēmējiem un zemnieku saimniecībām par aizvadīto sezonu, lai izdodas izbaudīt rudens saulrietus, atvilkt elpu un gatavoties gaidāmajai ziemai, pavasarim, vasarai, rudenim, ziemai, pavasarim... Uz tikšanos nākamajā sezonā!  

Raunas novada tūrisma informācijas centra vadītāja
Justīne Buliņa      Atpakaļ