Jaunumi


102790

Pie SIA “Raunas māls”
28.10.2018


Drēgnā, 24. oktobra, pēcpusdienā, kad rudens, acīmredzami, nomainījis vasaru un pilnā krāšņumā visiem izrāda savu “raksturu”, Raunas novada domes deputāti un administrācijas darbinieki devās noslēgt šī gada ciemošanos pie uzņēmējiem, apmeklējot SIA “Raunas māls” jeb kā sabiedrībai plašāk zināmu – Raunas Cepli. Daudziem iespējams nāk atmiņā iepriekšējā ciemošanās reize septembrī, kad delegācija apmeklēja Z/S “Mežnoras” un paziņoja, ka tas būs pēdējais šī gada izbrauciens pie uzņēmējiem, taču “apetīte aug ēdot” un visi ar lielāko prieku uzņēma ziņu, ka otrais mēģinājums noslēgt “ceļošanas sezonu” būs pie Agitas un Edmunda Ciņiem.

Raunas cepļa atrašanās vieta jau sen kā daudziem zināma – neliels gabaliņš pa Vidzemes šoseju Alūksnes virzienā un labajā malā, pāris simts metrus pirms nogriešanās, redzami baneri un tulit pat jau pamirdz arī ēku jumti un pašas ēkas. Kaut ārā nebija tas patīkamākais laiks, saimnieks tik un tā bija devies mums pretī, lai ar vienu rokas vēzienu sasveicinātos un norādītu virzienu, kur iespējams novietot savus “dzelzs rumakus”.

Sākums tāds kā katrā ciemošanās reizē – sasveicināšanās, ciema kukulis saimniekiem un apmaiņa ar pāris laipniem vārdiem. Lai nekavētu laiku, kas pēc izpilddirektores sacītā ir pats dārgākais, kopā ar Edmundu devāmies apskatīt procesu kā no zemes izraktais māls nonāk pie patērētāja jau kā gatavais produkts. Viss sākas ar māla ieguvi no pašu zemes. Vai zinājāt, ka pirms ar mālu var uzsākt jebkādu darbu, tam ir “jānogatavojas” aptuveni pieci gadi? Tikai pēc tam tas uzsāk savu ceļu uz gatavu produktu. To maisa, jauc ar ūdeni, attīra no netīrumiem un atdala no liekā šķidruma līdz tas nonāk pie keramikas meistarēm uz virpas, kur tad top dažnedažādi māla brīnumi. 

Pēc saimnieka ekskursijas visi devās uz citu ēku, kur rosijās arī saimniece un bija iespēja vairāk parunāt ar abiem censoņiem. Mājīgā un nepiespiestā gaisotnē tika pavadīts lielisks sarunu vakars. Tikai sakarā ar gada tumšo periodu, nebija iespējams aplūkot ainavisko skatu, kas sniedzas pāri Vidzemes pakalniem. Taču pateicoties to sanākušo atmiņām, kuri tur ciemojušies jau vairrākārt un pēc pašu saimnieku stāstītā, tika uzburta aina, kas visiem pazibēja acu priekšā.

Deputātiem un administrācijas darbiniekiem, visnotaļ, radusies lielāka izpratne par mālu, cepļa pirmsākumiem un procesiem, kas noveduši pie tādas vietas, kāda tā ikvienam ir skatāma šodien. Runājot par ainavas skaistumu un ēku sakartošanu, saimniece Agita piemin, ka viss radies dabiski piespiedu kārtā. Interesants vārdu salikums no saimnieces, kas liek aizdomāties par procesu un darbībām, kā tad viss skaistais šeit ir tapis. Sarunas nerimās, tēmas mijās starp darbu un dzīvi, atmiņas un smaidi visa vakara garumā.

Liels paldies par viesmīlīgo uzņemšanu SIA ”Raunas māls” saimniekiem, prieks par redzēto un dzirdēto. Vēlot veiksmi, spēkus un entuziasmu Agitai ar Edmundu, noslēdzam 2018. gada ciemošanos tūri pie Raunas novada uzņēmējiem. Paldies visiem saimniekiem, kuri laipni uzņēma novada domes pārstāvjus, iepazīstināja un apgaismoja ar savu nodarbošanos. Lai izdodas! Tiekamies nākamreiz!

Raunas novada sabiedrisko attiecību speciālists
Jānis Lācis
 
Ielādēju...      Atpakaļ